O nas

O nas

Tęsknota za piękniejszym światem, czyli dlaczego powstało bezkresu

Każda epoka tęskni za jakimś piękniejszym światem

J. Huizinga

Bezkres… Są ludzie którym tylko bezkresna przestrzeń przynosi spokój , ale i tacy u których daleki horyzont powoduje niepokój.  Dla mnie bezkres oznacza  niczym nieograniczoną wolność.

 Bezkres może dać każdemu szansę na wybranie własnej ścieżki, która poprowadzi do horyzontu.

 

Ideą, która przyświeca założycielom bezkresu.pl jest wskazanie, w otaczającej nas przestrzeni, miejsc, które można i należy oswajać i wokół nich budować nasz lepszy  mały świat.

Osoby, które spotkały się przy okazji wyborów samorządowych na BLOGU BEZKRESU, są ludźmi, którzy postanowili  aktywniej uczestniczyć w życiu lokalnej wspólnoty.
Mamy nadzieję, że portal stanie się platformą wymiany wartościowych myśli, miejscem wymiany różnorodnych opinii.

Liczymy na to, że tak pomyślane narzędzie nauczy nas kultury dyskusji oraz umiejętności słuchania osób o odmiennych poglądach. Dzięki temu, mamy nadzieję zwiększyć zasięg wspólnego  postrzegania rzeczywistości.

Demokracja, w której bierzemy udział od 20 lat, jest inspirująca, gdy większa część społeczeństwa chce z niej korzystać. Słabą aktywność obywatelską można dostrzec w niskiej frekwencji wyborczej, jak również  w minimalnym zainteresowaniu aktywnością wybranych, w drodze wyborów, przedstawicieli społeczeństwa.

Przez wiele lat poprzedniego systemu aktywność obywatelska była tępiona, a wybory przewidywalne. To między innymi spowodowało w społeczeństwie zanik normalnych, demokratycznych mechanizmów.

Sądzę, że to jedna z przyczyn tak silnego spolaryzowania sceny politycznej w Polsce, co sprawia, że dyskusja pomiędzy przedstawicielami niektórych partii staje się tak trudna lub niemożliwa.W związku z tym uważam że każde działanie, które może  spowodować większe zainteresowanie obywateli życiem społecznym jest lekarstwem leczącym nasze, zniekształcone chorobą poprzedniego systemu, społeczeństwo.  
Jednym z objawów tej choroby jest stwierdzenie: „nic się nie dzieje”, które powtarzane jest jak litania przez wielu naszych znajomych (portal zw.pl postawił sobie za cel pokazać, że to nieprawda).

Brak nam siły do podjęcia aktywności z wielu powodów, między innymi dlatego, że budowanie kapitalistycznej lepszej przyszłości okazuje się nie takie łatwe.  Nie radząc sobie z problemami dnia codziennego, zmęczeni walką o przetrwanie - zamykamy się w domu, nie włączając się w życie społeczne. Chcemy w bezkresie obudzić tę uśpioną aktywność.
Naszym celem więc będzie  pobudzenie do dyskusji maksymalnie wielu środowisk, obejmując tematyką całe spektrum przyszłości naszego miasta, gminy i powiatu.  
Powodzenie tego przedsięwzięcia to jeden z najważniejszych celów, który ma doprowadzić do kolejnego etapu.

Chcielibyśmy aby owa dyskusja wyszła poza ramy (choć bezkres ram nie ma) wirtualnego świata. Nieśmiałym pragnieniem autorów jest wpływać na działania naszych lokalnych samorządów. Bezpośrednio – poprzez spotkania z radnymi, urzędnikami i osobami pełniącymi istotne funkcje w samorządzie. Pośrednio – pokazując inny punkt widzenia, motywując do większej aktywności, podpowiadając konkretne rozwiązania.

Mamy nadzieję że uda nam się zachować taką formę krytyki, która pozwoli opisywane zjawiska poprawiać, dając szansę podejmującym decyzje na  lepsze działanie na rzecz mieszkańców.
To pokrótce motywacje jakimi kierujemy się, podejmując działalność na bezkresu.pl.  Może bardzo idealistyczne, może nierealne, ale jest w nas tęsknota za piękniejszym, alternatywnym światem, która nie pozwala pozostawać biernym i w sposób w jaki możemy, nakazuje  włączyć się w jego poprawianie.

A jeszcze wiele wokół jest do zrobienia…

Ostatnie komentarze

 • Rafaello diTravelfan
  Hej ! Jestem świeżo po lekturze Twojej barwnej relacji z imprezy Kolory pustynnych ...

  Czytaj więcej...

   
 • www.
  Nie do końca ze wszystkim się zgodzę, ale w gruncie rzeczy dobrze napisane i będę ...

  Czytaj więcej...

   
 • Krystyna
  Brawo Janeczko - są miejsca,gdzie rządzi przyroda, a nie pseudoturyści jakiejkolwiek ...

  Czytaj więcej...

   
 • anastazja
  świetnie autor opisuje swoje wojaże w lutym i ja lecę do Indii i trochę się ...

  Czytaj więcej...

   
 • http://www.
  Bardzo dobrze powiedziane, w wielu kwestiach się zgadzam.

  Czytaj więcej...

Gościmy

Odwiedza nas 28 gości oraz 0 użytkowników.