Polecamy

Polecamy

Polecamy

Jurij Werbicki 1963-2014

Jurij Werbicki 1963-2014 fot. Ukraińska PravdaGdybyśmy się urodzili niecałe 1000 km na południowy wschód od Wschowy mielibyśmy teraz zupełnie inną perspektywę, całkowicie inne tematy do dyskusji i inne - jakże podstawowe problemy. Szanujmy i doceniajmy to gdzie jesteśmy i zastanówmy się jak tego nie zmarnować. Kto wie czy za chwilę nie będziemy musieli przyjąć w gościnę uchodźców z sąsiedniej Ukrainy - wtedy będzie trzeba naprawdę pokazać jak bardzo rozumiemy ich aktualną sytuację. Podzielimy się chlebem i pracą?

Zamieszczamy dziś wspomnienie Jurija Werbickiego autorstwa Krzysztofa Owoca z Frakcji Wyrzutowej. (red)

 

Czytaj więcej: Jurij Werbicki 1963-2014

ESPERANTO – sprawiedliwość językowa

Zbliża się kolejna – 126-a rocznica powstania języka międzynarodowego ESPERANTO Ruch esperancki po raz kolejny odnotowuje znaczący postęp w upowszechnieniu języka i idei esperantyzmu na wszystkich kontynentach. Potwierdzają to odbywające się corocznie w różnych krajach Światowe Kongresy Esperanto. Kolejny - 98 Powszechny Kongres Esperanto odbędzie się w dniach 20-27.07.2013 r. w prestiżowym Centrum Harpa - Rejkiawik (Islandia), z udziałem około 1.000 uczestników z ponad 50 krajów. Temat wiodący Kongresu to:. „Sprawiedliwa komunikacja“. Uczestnicy - bez udziału tłumaczy - dyskutować będą o aktualnie panującej dyskryminacji językowej na świecie i jej negatywnym wpływie na kulturę i poczucie tożsamości narodowej wielu społeczeństw.

Czytaj więcej: ESPERANTO – sprawiedliwość językowa

Miasto bez seksu umiera

       Seks jest tematem tabu. A pomimo tego jest wszędzie – w telewizji, kolorowych pismach, w internecie, kioskach, księgarniach. Jest go prawie tyle ile samochodów na ulicach. O samochodach rozmawiać potrafimy, ale o seksie mniej lub wcale – w ten sposób zapowiadaliśmy pod koniec 2012 roku nowe miejsce we wschowskiej blogosferze, czyli blog SeksWeWschowie. 

Czytaj więcej: Miasto bez seksu umiera

Dopieszczona 100droga

      Niedobrych czasów dożyłem. Sam się tego nie spodziewałem. Za oknem dołująca pogoda, w telewizji straszą kryzysem i kolejnym wyjazdem Tuskobusa, a człowiek zamiast siąść i narzekać ma ochotę chwalić - i jest zadowolony. Mój nastrój dowodzi tego, jak pozytywne i niecodzienne uczucia towarzyszyły nam podczas minionego weekendu, nam – uczestnikom Festiwalu.

Czytaj więcej: Dopieszczona 100droga

Parowe retro wspomnienia

       Podczas gdy nad wschowską turystyką zbierają się ciemne chmury - odwołany został wszak ze stanowiska zastępcy burmistrza pan Miłosz Czopek, snujący wizje wpisania Wschowy do katalogów niemieckich biur podróży - zupełnie niedaleko, zamiast słów bez pokrycia, po prostu robią swoje. I wychodzi im to rewelacyjnie. Jak dla mnie Wolsztyn jest doskonałym przykładem tego, jak wykorzystywać swoje turystyczne atuty. Bez królewskiego zadęcia prezentują tam najbardziej zadymioną imprezę w Polsce...

Czytaj więcej: Parowe retro wspomnienia

Swedwood wybuduje fabrykę

Za Polską Agencją Prasową możemy podać dość nieoczekiwaną wiadomość. Dotyczy ona firmy SWEDWOOD, należącej do grupy IKEA. Swedwood zatrudnia aktualnie w Polsce ok. 8,5 tys. osób i zajmuje się produkcją elementów z drewna potrzebnych do produkcji mebli. Z wiadomości opublikowanej na biznes.onet.pl  dowiadujemy się, że na ostatniej prostej są negocjacje w sprawie uruchomienia kolejnego zakładu tej firmy.

Czytaj więcej: Swedwood wybuduje fabrykę

Pralkę sprzedam...

W piątek, 8 grudnia br. przed bramą firmy STENA Recycling Poland we Wschowie (miejsce po  dawnej cukrowni) można było zaobserwować wzmożony ruch pojazdów. Różne samochody i ciągniki co chwilę podjeżdżały i po kilkunastu minutach opuszczały miejsce przed bramą. Kiedy koło południa utworzyła się spora kolejka, postanowiłem sprawdzić co jest przyczyną nagłego ożywienia w tym miejscu.

Czytaj więcej: Pralkę sprzedam...

Jesienna refleksja

Czytaj więcej: Jesienna refleksja

Ostatnie komentarze

 • Rafaello diTravelfan
  Hej ! Jestem świeżo po lekturze Twojej barwnej relacji z imprezy Kolory pustynnych ...

  Czytaj więcej...

   
 • www.
  Nie do końca ze wszystkim się zgodzę, ale w gruncie rzeczy dobrze napisane i będę ...

  Czytaj więcej...

   
 • Krystyna
  Brawo Janeczko - są miejsca,gdzie rządzi przyroda, a nie pseudoturyści jakiejkolwiek ...

  Czytaj więcej...

   
 • anastazja
  świetnie autor opisuje swoje wojaże w lutym i ja lecę do Indii i trochę się ...

  Czytaj więcej...

   
 • http://www.
  Bardzo dobrze powiedziane, w wielu kwestiach się zgadzam.

  Czytaj więcej...

Gościmy

Odwiedza nas 101 gości oraz 0 użytkowników.