Sprawy Miejskie

Sprawy Miejskie

Sprawy Miejskie

Wybory 2018 II tura - wyniki nieoficjalne

We współpracy z zw.pl przygotowywaliśmy nieoficjalne wyniki II tury wyborów we Wschowie. Mamy wyraźne wskazanie na zmianę w Ratuszu. 
 
 

Likwidacja lekiem na całe zło

źródło: http://r-ce.pl    Wschowska władza samorządowa w trybie przyspieszonym wprowadza zmiany, bez których podobno nie da się ani zmniejszyć zadłużenia ani w żaden sposób podjąć dalszych działań prowadzących do rozwoju miasta i gminy. A skutecznym środkiem zaradczym na wszelkie dotychczasowe zło ma być likwidacja szkół. Mało kto spodziewał się tak radykalnych posunięć, bo ani pani burmistrz ani żaden z radnych startujących w wyborach w swoich programach przedstawianych publicznie, w  pięknie zredagowanych ulotkach nie wspominali o problemach z oświatą. W każdej notatce rekomendującej kandydata na radnego, szczególnie tych z  KWW Nasza Wschowa - Nasz Samorząd można było przeczytać: ,,będę się starała, zrobię, poprawię, zajmę się’’, ale nikt nie deklarował, że zlikwiduje, zwolni, doprowadzi do upadku.

Czytaj więcej: Likwidacja lekiem na całe zło

Rekomenduję współpracę

Organizacje takie jak firmy czy urzędy powinny ciągle się zmieniać i ewoluować. Jedną z sił napędowych takiego rozwoju mogą być zmiany kadrowe. Nowe osoby w firmie, stowarzyszeniu, w urzędzie mogą wprowadzić innowacyjne pomysły i popchnąć współpracowników do realizacji kolejnych wyzwań.

Trudno mi jednak wyobrazić sobie sytuację, gdy w działającym zespole dochodzi do wymiany ludzi na kierowniczych stanowiskach, a nowa ekipa, przejmując kompetencje, nie współpracuje z odchodzącą.

Czytaj więcej: Rekomenduję współpracę

Sukces na miarę długości chodnika

            Tradycją już jest, że tuż przed wyborami samorządowymi nic nie jest tak ważne, jak przebąkiwanie o nowych miejscach pracy i… nowych chodnikach. I tych wiejskich i miejskich, bez wyjątku. Wiadomo, chodniki to ciągi komunikacyjne dla pieszych, codzienne rozdeptywane, zaśmiecane i nierzadko rozjeżdżane przez właścicieli samochodów (przez wielu uważanych za najważniejszych użytkowników dróg i ulic). Zrozumiałe, że coś się ludziom należy i najlepiej wyremontować im to z czego korzystają codziennie, na co patrzą (bo muszą widzieć po czym stąpają), co chcąc nie chcąc zauważą, docenią.

Czytaj więcej: Sukces na miarę długości chodnika

Jak z koszmaru mojego dzieciństwa

Wschowianin czekający na fabrykę IKEA   Muszę przyznać, że konferencję prasową burmistrza na temat szwedzkiego nieinwestowania we Wschowie (poza zainwestowaniem w karę umowną) przyjąłem ze spokojem. Nie byłem nawet rozczarowany - w przeciwieństwie do burmistrza, który wiadomości jakie otrzymał na spotkaniu z niedoszłymi inwestorami 28 listopada br. przyjął z wielką przykrością. Rozczuliłem się wręcz nad tą słodką naiwnością i brakiem świadomości, że w kilka miesięcy nie da się tak dużej fabryki postawić. Burmistrz do końca wierzył a rozsądne uwagi opozycji traktował jako czarnowidztwo. Widać zapeszać nie chciał. Ot, taki już jest nasz włodarz - kiedy wszyscy już wiedzieli, że tego nie da się zrobić, on z okien mieszkania buldożerów wyczekiwał.

Czytaj więcej: Jak z koszmaru mojego dzieciństwa

Bądz dumny gdy kiwnie cię sama Ikea

Konferencja prasowa burmistrza Grabki w temacie szwedzkiej katastrofy

A więc jest tak - jeśli Szwed chce budować fabrykę to jest to burmistrza sukces, a jeśli Szwed nie chce stawiać fabryki, to nie jest to burmistrza wina. Logiczne? 

Po prostu śmieszą mnie zapewnienia burmistrza, że wobec takiej a nie innej sytuacji ze szwedzkim inwestorem z jeszcze większym zapałem gmina weźmie się do szukania inwestora do strefy inwestycyjnej nr 2. No przecież o tym, że nie będzie realizacji inwestycji IKEI we Wschowie wiadomo było od dawna. Każda taka operacja ma swój określony czas realizacji, wynikający z prawa polskiego, i czas jej rozpoczęcia tak aby zmieścić się w terminie zapisanym w akcie notarialnym już dawno minął. Dlaczego wtedy już nie działano, aby pozyskać innego inwestora? Dlaczego władze miasta tak długo celebrowały i jednocześnie bez wątpliwości kwitowały komunikaty ze strony inwestora.

Czytaj więcej: Bądz dumny gdy kiwnie cię sama Ikea

Odpowiedź... bez odpowiedzi

 Niemalże każdy mieszkaniec Wschowy wie, że nowego, dużego (ani nawet małego) zakładu produkcyjnego, obiecanego przez władze miasta i Spółkę Swedwood nie ma i na pewno w terminie zapisanym w akcie notarialnym (18 czerwca 2014r.) nie będzie. Co to oznacza, najlepiej wiedzą bezrobotni, którzy liczyli na zmianę swojej sytuacji, a także ci, którzy mieli nadzieję, że za sprawą powstania choćby jednego nowego zakładu pracy na terenie Wschowy rozpocznie się proces ożywienia gospodarczego samego miasta.

Czytaj więcej: Odpowiedź... bez odpowiedzi

Muzeum w królewskim mieście

W lipcu br. po wygraniu konkursu na dyrektora Muzeum Ziemi Wschowskiej Marta Małkus w rozmowie z Panoramą Leszczyńską (11.07.2013 r.) sugerowała, że komisję konkursową przekonał do niej aspekt otwartości muzeum. Wierząc, że ta otwartość już się dokonuje pozwalam sobie na skreślenie kilku uwag w kwestii działalności muzeum.

W muzeum bywałem dosyć często, przeważnie na wernisażach wystaw organizowanych przez dyrektora Leszka Marciniaka. Zwykle byłem zainteresowany nie tylko samą ekspozycją, ale również atmosferą wernisażu i sposobem promowania wystawy przez pracowników muzeum. Dosyć szybko, po objęciu przez niego funkcji dyrektora zacząłem też doceniać aspekty estetyczne, do których dyrektor miał wiele serca.

Czytaj więcej: Muzeum w królewskim mieście

Ostatnie komentarze

 • Rafaello diTravelfan
  Hej ! Jestem świeżo po lekturze Twojej barwnej relacji z imprezy Kolory pustynnych ...

  Czytaj więcej...

   
 • www.
  Nie do końca ze wszystkim się zgodzę, ale w gruncie rzeczy dobrze napisane i będę ...

  Czytaj więcej...

   
 • Krystyna
  Brawo Janeczko - są miejsca,gdzie rządzi przyroda, a nie pseudoturyści jakiejkolwiek ...

  Czytaj więcej...

   
 • anastazja
  świetnie autor opisuje swoje wojaże w lutym i ja lecę do Indii i trochę się ...

  Czytaj więcej...

   
 • http://www.
  Bardzo dobrze powiedziane, w wielu kwestiach się zgadzam.

  Czytaj więcej...

Gościmy

Odwiedza nas 77 gości oraz 0 użytkowników.