Sprawy Miejskie

Sprawy Miejskie

Muzeum w królewskim mieście

W lipcu br. po wygraniu konkursu na dyrektora Muzeum Ziemi Wschowskiej Marta Małkus w rozmowie z Panoramą Leszczyńską (11.07.2013 r.) sugerowała, że komisję konkursową przekonał do niej aspekt otwartości muzeum. Wierząc, że ta otwartość już się dokonuje pozwalam sobie na skreślenie kilku uwag w kwestii działalności muzeum.

W muzeum bywałem dosyć często, przeważnie na wernisażach wystaw organizowanych przez dyrektora Leszka Marciniaka. Zwykle byłem zainteresowany nie tylko samą ekspozycją, ale również atmosferą wernisażu i sposobem promowania wystawy przez pracowników muzeum. Dosyć szybko, po objęciu przez niego funkcji dyrektora zacząłem też doceniać aspekty estetyczne, do których dyrektor miał wiele serca.

Teraz jesteśmy jednak w innym miejscu, bo lada tydzień Muzeum Ziemi Wschowskiej zajmie nowe pomieszczenia w odrestaurowanym pięknie Kolegium Jezuickim. Będą nowe możliwości lokalowe, a więc miejsce na nowe pomysły. I chociaż od pomysłów na muzeum jest dyrekcja i pięcioosobowa społeczna Rada Muzeum, pozwolę sobie na swoje przysłowiowe „trzy grosze”. Osobiście z przyjemnością widziałbym w muzeum stałą ekspozycję związaną z tym, co przywieźli do Wschowy jej powojenni mieszkańcy. Tak, tak, chodzi mi o kresowian, których obecność w naszym mieście przez półwiecze była we Wschowie niezauważana. Teraz jest inaczej, od kilku lat nadrabiamy zaległości w szybkim tempie. Mamy kresowy pomnik, związane z Katyniem pamiątkowe drzewa, obchodzimy rocznice pogromu na Wołyniu. W tym duchu byłoby też urządzenie stałej ekspozycji kresowej w muzeum. Świetnie się do tego może nadać kolekcja pamiątek zgromadzonych w Izbie Pamięci Kresowian SAMI SWOI przy ul. Wolsztyńskiej 14. Problemem do rozwiązania jest sposób przejęcia tej kolekcji, ale nie wydaje mi się, aby jej właściciel – Tadeusz Kołosionek był temu trwale przeciwny.

Kiedy obchodziłem kolejną rocznicę własnych urodzin uświadomiłem sobie, że moje osobiste przeżycia wpisały się w historię Wschowy. Wspomnienia z lat 80. uświadomiły mi, że chciałbym widzieć w muzeum ekspozycję obrazującą historię najważniejszych przedsiębiorstw jak WUKO, Ponar-Remo, a przede wszystkim wschowskiej cukrowni, której wpływ na rozwój gospodarczy regionu wymaga oddzielnego opisania. Nie ma już w mieście ważnych dla regionu przedsiębiorstw, więc niech chociaż dawne pozostaną w muzeum.

Ciekaw jestem jak moje pomysły wpisują się w otwartość programu nowej pani dyrektor, Rady Społecznej i czytelników portalu. Zachęcam do komentowania.

Komentarze   

 
#1 Maria 2013-11-13 20:10
Panie Andrzeju pomysł bardzo dobry.Z taką różnicą,że ja nie nazwałabym kolekcji Pana Kołosionka- przedmioty przywiezione z kresów,a po prostu przedmioty codziennego użytku Wszystkich mieszkańców przybyłych po wojnie do Wschowy. Byłam w tej izbie pamięci i znam te przedmioty z domów moich Babć,Dziadków,C iotek i Rodziców pochodzących z dziada pradziada z Wielkopolski.Ta kie przedmioty były używane dawniej w całej Rzeczypospolite j, nie tylko na kresach.Wiem,że trudno będzie cokolwiek zrobić w kwestii stałych wystaw obrazujących historię wschowskiego przemysłu,ale pomysł wyjątkowo trafny.Tylko kto zrobi? Z tego co obserwuję , miłą Panią dyrektor(histor yka sztuki) interesuje zupełnie inna tematyka ,inny zakres historii,inne tzw.produkty ( brzydki wyraz,ale tak to teraz się nazywa)oferowan e zwiedzającym dorosłym,dzieci om i młodzieży.
 

Ostatnie komentarze

  • Rafaello diTravelfan
    Hej ! Jestem świeżo po lekturze Twojej barwnej relacji z imprezy Kolory pustynnych ...

    Czytaj więcej...

     
  • www.
    Nie do końca ze wszystkim się zgodzę, ale w gruncie rzeczy dobrze napisane i będę ...

    Czytaj więcej...

     
  • Krystyna
    Brawo Janeczko - są miejsca,gdzie rządzi przyroda, a nie pseudoturyści jakiejkolwiek ...

    Czytaj więcej...

     
  • anastazja
    świetnie autor opisuje swoje wojaże w lutym i ja lecę do Indii i trochę się ...

    Czytaj więcej...

     
  • http://www.
    Bardzo dobrze powiedziane, w wielu kwestiach się zgadzam.

    Czytaj więcej...

Gościmy

Odwiedza nas 40 gości oraz 0 użytkowników.