Zbliża się kolejna – 126-a rocznica powstania języka międzynarodowego ESPERANTO Ruch esperancki po raz kolejny odnotowuje znaczący postęp w upowszechnieniu języka i idei esperantyzmu na wszystkich kontynentach. Potwierdzają to odbywające się corocznie w różnych krajach Światowe Kongresy Esperanto. Kolejny - 98 Powszechny Kongres Esperanto odbędzie się w dniach 20-27.07.2013 r. w prestiżowym Centrum Harpa - Rejkiawik (Islandia), z udziałem około 1.000 uczestników z ponad 50 krajów. Temat wiodący Kongresu to:. „Sprawiedliwa komunikacja“. Uczestnicy - bez udziału tłumaczy - dyskutować będą o aktualnie panującej dyskryminacji językowej na świecie i jej negatywnym wpływie na kulturę i poczucie tożsamości narodowej wielu społeczeństw.
126 lat od swego powstania esperanto znajduje się obecnie wśród 100 najbardziej używanych języków, spośród 6.800 języków używanych w mowie na świecie. Jest 30. najbardziej używanym językiem w Wikipedii spośród 285 języków (11 luty 2013). Esperanto jest używane wśród języków wybranych przez Google, Skype, Firefox, Ubuntu i Facebook. Google Translate - program tłumaczeniowy Google, dodał ostatnio ten język do swej prestiżowej listy 64 języków. Także dzisiejsze dotykowe telefony komórkowe są przystosowane do używania esperanta.
Więcej osób mówi po esperancku niż w języku islandzkim, według Książki faktów świata (The Word Factbook) wydanej przez amerykańską CIA.
Esperanto jest oficjalnie nauczane w 150 uniwersytetach i innych placówkach szkolnictwa wyższego, oraz w 600 elementarnych i podstawowych szkołach w 28 krajach. Posiada bogatą literaturę składającą się z 50.000 tytułów, z nowymi wydawnictwami ukazującymi się każdego tygodnia. Prócz audycji radiowych w formie
podkastów z różnych krajów, istnieje 24-godzinna radiostacja o nazwie „Muzaiko“, a także telewizja internetowa w Chinach.
Postęp esperanta był (i jest również obecnie – przyp. A.B) hamowany z powodu uprzedzeń oraz z powodu niewiedzy i ignorowania faktów na ten temat. Adolf Hitler i Józef Stalin prześladowali osoby posługujące się esperantem deportując je w pierwszej kolejności do miejsc odosobnienia. Obaj dyktatorzy przeminęli, a Esperanto pozostało, rosło, ewoluowało i jest obecnie używane w komunikacji międzynarodowej, przez setki tysięcy osób w ponad 100 krajach świata.
Powszechny Związek Esperantystów jest w konsultacyjnym partnerstwie z Unesco, posiada oficjalne stosunki z Organizacją Narodów Zjednoczonych jak również z Radą Europy. W komunikacji internetowej Esperanto umożliwia neutralny i sprawiedliwy poziom dyskusji i porozumiewania, popierając w ten sposób prawo do egzystencji języków mniejszości narodowych i języków etnicznych, traktując wszystkie języki na zasadzie partnerstwa oraz respektując kulturalną i językową różnorodność.
Na podstawie materiałów zamieszczonych na stronie: http://uea.org/vikio/Unua_komuniko_en_la_pola
Więcej informacji: www.esper_anto.republika.pl
Odwiedza nas 28 gości oraz 0 użytkowników.
Komentarze
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.