Polecamy

Polecamy

ESPERANTO – sprawiedliwość językowa

Zbliża się kolejna – 126-a rocznica powstania języka międzynarodowego ESPERANTO Ruch esperancki po raz kolejny odnotowuje znaczący postęp w upowszechnieniu języka i idei esperantyzmu na wszystkich kontynentach. Potwierdzają to odbywające się corocznie w różnych krajach Światowe Kongresy Esperanto. Kolejny - 98 Powszechny Kongres Esperanto odbędzie się w dniach 20-27.07.2013 r. w prestiżowym Centrum Harpa - Rejkiawik (Islandia), z udziałem około 1.000 uczestników z ponad 50 krajów. Temat wiodący Kongresu to:. „Sprawiedliwa komunikacja“. Uczestnicy - bez udziału tłumaczy - dyskutować będą o aktualnie panującej dyskryminacji językowej na świecie i jej negatywnym wpływie na kulturę i poczucie tożsamości narodowej wielu społeczeństw.


126 lat od swego powstania esperanto znajduje się obecnie wśród 100 najbardziej używanych języków, spośród 6.800 języków używanych w mowie na świecie. Jest 30. najbardziej używanym językiem w Wikipedii spośród 285 języków (11 luty 2013). Esperanto jest używane wśród języków wybranych przez Google, Skype, Firefox, Ubuntu i Facebook. Google Translate - program tłumaczeniowy Google, dodał ostatnio ten język do swej prestiżowej listy 64 języków. Także dzisiejsze dotykowe telefony komórkowe są przystosowane  do używania esperanta.
Więcej osób mówi po esperancku niż w języku islandzkim, według Książki faktów świata (The Word Factbook) wydanej przez amerykańską CIA.
Esperanto jest oficjalnie nauczane w 150 uniwersytetach i innych placówkach szkolnictwa wyższego, oraz w 600 elementarnych i podstawowych szkołach w 28 krajach. Posiada bogatą literaturę składającą się z 50.000 tytułów, z nowymi wydawnictwami ukazującymi się każdego tygodnia. Prócz audycji radiowych w formie
podkastów z różnych krajów, istnieje 24-godzinna radiostacja o nazwie „Muzaiko“, a także telewizja internetowa w Chinach.
Postęp esperanta był (i jest również obecnie – przyp. A.B) hamowany z powodu uprzedzeń oraz z powodu niewiedzy i ignorowania faktów na ten temat. Adolf Hitler i Józef Stalin prześladowali osoby posługujące się esperantem deportując je w pierwszej kolejności do miejsc odosobnienia. Obaj dyktatorzy przeminęli, a Esperanto pozostało, rosło, ewoluowało i jest obecnie używane w komunikacji międzynarodowej, przez setki tysięcy osób w ponad 100 krajach świata.
Powszechny Związek Esperantystów jest w konsultacyjnym partnerstwie z Unesco, posiada oficjalne stosunki z Organizacją Narodów  Zjednoczonych jak również  z Radą Europy. W komunikacji internetowej Esperanto umożliwia neutralny i sprawiedliwy poziom dyskusji i porozumiewania, popierając w ten sposób prawo do egzystencji języków mniejszości narodowych i języków etnicznych, traktując wszystkie języki na zasadzie partnerstwa oraz respektując kulturalną i językową różnorodność.


Na podstawie materiałów zamieszczonych na stronie: http://uea.org/vikio/Unua_komuniko_en_la_pola

                                                                        Więcej informacji: www.esper_anto.republika.pl

Komentarze   

 
#1 czesław 2013-07-27 08:53
Jest takie przysłowie cyt:kiu lernas tiu scias,(tłum:kto się uczy ten wie).Kto poznał ten język ten wie że może go używać praktycznie wszędzie! Polecam zainteresowanym stronę LERNU,tam można znależć informacje jak się uczyć ,z pozdrowieniami czesław.479kp
 

Ostatnie komentarze

  • Rafaello diTravelfan
    Hej ! Jestem świeżo po lekturze Twojej barwnej relacji z imprezy Kolory pustynnych ...

    Czytaj więcej...

     
  • www.
    Nie do końca ze wszystkim się zgodzę, ale w gruncie rzeczy dobrze napisane i będę ...

    Czytaj więcej...

     
  • Krystyna
    Brawo Janeczko - są miejsca,gdzie rządzi przyroda, a nie pseudoturyści jakiejkolwiek ...

    Czytaj więcej...

     
  • anastazja
    świetnie autor opisuje swoje wojaże w lutym i ja lecę do Indii i trochę się ...

    Czytaj więcej...

     
  • http://www.
    Bardzo dobrze powiedziane, w wielu kwestiach się zgadzam.

    Czytaj więcej...

Gościmy

Odwiedza nas 28 gości oraz 0 użytkowników.