Za nami

Za nami

Niebanalne miejsca, intrygujące historie

Zapraszamy na spotkanie z Michałem Rembasem, dziennikarzem, podróżnikiem i historykiem, pasjonatem starych cmentarzy i architektury. Artykuły Michała Rembasa przeczytać można między innymi w „National Geographic", „Gazecie Wyborczej", „Aktualnościach Turystycznych", „Wędrowcu Zachodniopomorskim" oraz „Szczecinerze". Jest on współautorem książek: „Nekropolie. Zabytkowe cmentarze wielokulturowej Polski", „Dąbie. Prawobrzeże Wielkiego Szczecina", „Jezioro Miedwie i Nizina Pyrzycka", „Z archiwum Sz. Śladem szczecińskich historii niezwykłych XX wieku".

To właśnie Michał Rembas napisał artykuł pt. „Wschowa- Miasto Pani”( Gazeta Wyborcza, nr 23, 2009), z którym przyjeżdżają turyści do miasta, żeby zobaczyć tajemniczy stary cmentarz, kościół o wyjątkowym imieniu – Żłóbek Chrystusa- klasztor i stare miasto. W grudniu 2011 roku ukazał się równie interesujący artykuł popularyzujący bogate dziedzictwo kulturowe miasta Leszna. Autor chętnie wraca do Wschowy i zapowiada, że już zbiera materiał do następnej książki… o tajemnicach naszego regionu.

Podczas autorskiego spotkania Michał Rembas przedstawi swoją książkę „Zachodniopomorskie tajemnice". Jest to zbiór trzydziestu siedmiu tekstów o miejscach niezwykłych i intrygujących, lecz nadal mało znanych. Stare cmentarze, zapomniane pomniki i monumenty, niezwykłe okazy przyrody, budowle, ruiny, miejsca, opowieści o malowniczej procesji, jaka co roku 15 sierpnia przemierza drogę z Letnina do Brzeska by oddać hołd Maryi, o tragicznej historii Mikołaja z Sowna i związanej z nią płycie nagrobnej, o średniowiecznych malowidłach z kościoła w Czachowie, o magicznej Dolinie Miłości i romantycznej historii z tym miejscem związanej.

Autor tak o tym mówi:

W zachodniopomorskich lasach, polach i położonych na uboczu wioskach ukryte są prawdziwe perełki, o których przewodniki wspominają nader pobieżnie lub zgoła milczą o nich. A szkoda, bo wiele z nich to fascynujące miejsca. Spośród miejsc, które zrobiły na mnie największe wrażenie wybrałem 37. I mam nadzieję, że niektórzy czytelnicy, gdy już tam trafią poczują to co i mi się tam zdarzało: dreszczyk ekscytacji.

Rembas ma dar wyszukiwania niebanalnych historii i odnajdywania miejsc, które leżą często z dala od popularnych szlaków turystycznych. Przez lata podróżowania zebrał ich sporo. Część z nich publikował w różnych czasopismach. Dotrzeć do tych wszystkich miejsc faktycznie nie jest łatwo. Kolejną zaletą książki jest, że autor pisze w sposób daleki od sztampowych opisów historycznych. Fakty przemieszane są tu z zapomnianymi legendami, anegdotami, ciekawymi spostrzeżeniami i tym samym pytaniami, na które czasem po prostu nie ma odpowiedzi.

Podczas spotkania będzie okazja porozmawiać z autorem oraz nabyć ksiązki: „Zachodniopomorskie tajemnice" oraz „Nekropolie. Zabytkowe cmentarze wielokulturowej Polski"

Na spotkanie z Michałem Rembasem zaprasza Stowarzyszenie Czas A.R.T. wraz z Centrum Kultury i Rekreacji we Wschowie.

Poniedziałek, 13.02.2012, godz. 17.00, sala widowiskowa CKiR we Wschowie (ul. Niepodległości 1, wejście od ul. Daszyńskiego)

Ostatnie komentarze

 • Rafaello diTravelfan
  Hej ! Jestem świeżo po lekturze Twojej barwnej relacji z imprezy Kolory pustynnych ...

  Czytaj więcej...

   
 • www.
  Nie do końca ze wszystkim się zgodzę, ale w gruncie rzeczy dobrze napisane i będę ...

  Czytaj więcej...

   
 • Krystyna
  Brawo Janeczko - są miejsca,gdzie rządzi przyroda, a nie pseudoturyści jakiejkolwiek ...

  Czytaj więcej...

   
 • anastazja
  świetnie autor opisuje swoje wojaże w lutym i ja lecę do Indii i trochę się ...

  Czytaj więcej...

   
 • http://www.
  Bardzo dobrze powiedziane, w wielu kwestiach się zgadzam.

  Czytaj więcej...

Gościmy

Odwiedza nas 124 gości oraz 0 użytkowników.

Newsletter