Za nami

Za nami

Na obcej ziemi

      Promocyjne spotkanie z autorką albumu o tym tytule jest jedną z pierwszych inicjatyw Stowarzyszenia Wschowa w Europie. Odbędzie się ono w najbliższy piątek 24 sierpnia o godzinie 18.00 w czytelni Biblioteki Publicznej we Wschowie. 

      Treść albumu zdradza jego podtytuł ; Groby polskie na cmentarzach paryskich i w Montmorency. Jest to więc fotograficzna prezentacja nagrobków najpiękniejszych architektonicznie oraz najbardziej znanych Polaków tam pochowanych. Wertując stronice książki – albumu natrafiamy na nazwiska Polaków grubą czcionką zapisanych w historii Rzeczpospolitej. Jej główna autorka, Hanna Zaworonko-Olejniczak kontynuuje tradycję rodzinną zajmując się fotografią i historią. Pochodzi ze Zbąszynia, więc jest poniekąd naszą sąsiadką. Od ponad 20 lat mieszkając we Francji realizuje różne projekty wydawnicze. Przed ponad 5 laty podjęła sugestię, tragicznie zmarłego już, byłego prezesa Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa  Andrzeja Przewoźnika, który wśród licznych opracowań zauważył brak albumu grobów polskich w Paryżu. Książka „Na obcej ziemi” ten brak uzupełnia.

        Idąc za głosem Tomasza Orłowskiego – Ambasadora Rzeczpospolitej we Francji, którego słowa znalazły się we wstępie książki, mam nadzieję, że i wschowianie w swych coraz częstszych podróżach zagranicznych trafiając do Paryża zechcą odwiedzić cmentarze z naszymi rodakami. Dla niektórych z nich, oprócz motywacji patriotycznych mogą być to powody rodzinne, gdyż na liście nazwisk wymienionych w albumie są znane również na Ziemi Wschowskiej: Biernacki, Borkowski, Dunowski, Drobnik, Kasprzyk, Kędzierski, Kochański, Krzyżanowski, Leszczyński, Matuszewski, Rogiński, Rogoziński, Romanowicz, Sobański, Wesołowski, Wilczyński, Zawirski, Żukowski i inne.

Ostatnie komentarze

 • Rafaello diTravelfan
  Hej ! Jestem świeżo po lekturze Twojej barwnej relacji z imprezy Kolory pustynnych ...

  Czytaj więcej...

   
 • www.
  Nie do końca ze wszystkim się zgodzę, ale w gruncie rzeczy dobrze napisane i będę ...

  Czytaj więcej...

   
 • Krystyna
  Brawo Janeczko - są miejsca,gdzie rządzi przyroda, a nie pseudoturyści jakiejkolwiek ...

  Czytaj więcej...

   
 • anastazja
  świetnie autor opisuje swoje wojaże w lutym i ja lecę do Indii i trochę się ...

  Czytaj więcej...

   
 • http://www.
  Bardzo dobrze powiedziane, w wielu kwestiach się zgadzam.

  Czytaj więcej...

Gościmy

Odwiedza nas 27 gości oraz 0 użytkowników.