Za nami

Za nami

Ks. Boniecki - wywiad zamiast wykładu

      Niewielkim falstartem rozpoczęło się spotkanie w CKiR z Księdzem Adamem Bonieckim. Na początku dało się odczuć brak animatora – gospodarza, który rozpoczynając spotkanie, określiłby jego charakter. Po chwili jednak osobowość gościa wypełniła całkowicie tę lukę i zapowiadany wcześniej wykład zastąpiony został przez redaktora Tygodnika Powszechnego wywiadem. I redaktor z wykładowcy stał się adresatem pytań zadawanych przez zgromadzoną na prawie wypełnionej sali publiczność. 

      Pytania, z których wiele dotyczyło spraw trudnych dla Kościoła Katolickiego i  które mogłyby niejednemu z jego przedstawicieli  sprawić  znaczny kłopot, były dla gościa pretekstem do głębokich odpowiedzi, w których wyczuwało się troskę o przyszłość Kościoła w Polsce i na świecie, nadzieję oraz głęboką wiarę, że to co w nim święte będzie przeważało nad tym co ludzkie i słabe.

      Poruszony został temat krzyża w polskim sejmie, ostatniego kryzysu w Watykanie, sprawa koncesji dla TV Trwam. Ksiądz wypowiedział się krytycznie na temat podejmowanych w samorządach uchwał popierających protesty w tej sprawie. Można by uznać, że w tych trudnych sprawach stanowisko księdza Bonieckiego nie jest poprawne i zgodne z nauką kościoła. Jednak, gdy wysłuchało się argumentów, widać było, że poglądy księdza wynikają z  wiary w obecność i działanie Boga w kościele oraz ze świadomości, że działania ludzkie są niedoskonałe.

      Podczas spotkania przytoczonych zostało kilka anegdot,  pojawił się też wątek historycznie związany ze Wschową.  Wspomniany w pytaniu został ks. Andrzej Bardecki, który pracował we Wschowie tuż po wojnie. Był dyrektorem internatu „Caritas” we Wschowie i prefektem miejscowego gimnazjum (uczniem klasy VI był Bronisław Geremek) (źródło: Tygodnik Powszechny). Wspomnienie o ks. Bardeckim nazwanym przez ks. Bonieckiego „mistrzem” zakończyło nieco ponad 2 godzinne spotkanie.

**********************

       Adam Boniecki (ksiądz) (żródło Wikipedia)


       Brat dziennikarza i publicysty Tadeusza Fredro-Bonieckiego. W wieku 18 lat wstąpił do Zgromadzenia Księży Marianów (w roku 1993 został przełożonym generalnym Zgromadzenia). Święcenia kapłańskie otrzymał w 1960 r. W latach 1961-1964 studiował filozofię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Studiował też w Paryskim Instytucie Katolickim (1973-1974). Był m.in. katechetą licealnym w Grudziądzu, współpracował z duszpasterstwem akademickim na KUL-u i w kościele św. Anny w Krakowie. Od 1964 związany z Tygodnikiem Powszechnym. W 1979 na życzenie Jana Pawła II przygotowywał polskie wydanie dziennika L'Osservatore Romano i został redaktorem naczelnym pisma (1979-1991). Po powrocie do Tygodnika Powszechnego w 1991 r. został jego asystentem kościelnym, a po śmierci Jerzego Turowicza (1999) redaktorem naczelnym pisma. Od września 2007 r. współpracuje ze stacją Religia.tv należącą do grupy ITI.

       Od 1999 do 2011 roku mieszkał przy Parafii św. Floriana w Krakowie. Od 14 lipca 2011 mieszka we wspólnocie Księży Marianów w dzielnicy Stegny w Warszawie.

      W listopadzie 2011 otrzymał od prowincjała ks. Naumowicza nakaz ograniczenia wystąpień medialnych do Tygodnika Powszechnego.

Komentarze   

 
#1 Urszula 2012-06-15 08:57
Wczorajsze spotkanie z ks. Adamem było szansą rozmowy o sprawach trudnych, bo jak zwykł mawiać... "nie udaję, że Kościół w sferze ludzkiej jest bezgrzeszny".
Jak dla mnie to Spotkanie Roku!

Urszula Chudak.
 

Ostatnie komentarze

  • Rafaello diTravelfan
    Hej ! Jestem świeżo po lekturze Twojej barwnej relacji z imprezy Kolory pustynnych ...

    Czytaj więcej...

     
  • www.
    Nie do końca ze wszystkim się zgodzę, ale w gruncie rzeczy dobrze napisane i będę ...

    Czytaj więcej...

     
  • Krystyna
    Brawo Janeczko - są miejsca,gdzie rządzi przyroda, a nie pseudoturyści jakiejkolwiek ...

    Czytaj więcej...

     
  • anastazja
    świetnie autor opisuje swoje wojaże w lutym i ja lecę do Indii i trochę się ...

    Czytaj więcej...

     
  • http://www.
    Bardzo dobrze powiedziane, w wielu kwestiach się zgadzam.

    Czytaj więcej...

Gościmy

Odwiedza nas 10 gości oraz 0 użytkowników.