Pod Lupą

Pod Lupą

Tunel do Chin

       W 2009 roku fakt, że Szwedzi zakupili ziemię we Wschowie pod fabrykę naszych snów, miał być czynnikiem, który zapewni nam obwodnicę drogi krajowej nr 12 Budowa obwodnicy krajowej 12-tki czeka na realizację od wielu lat. Obietnic było wiele, ale do dziś nie padły żadne deklaracje dotyczące dat. Krajowa 12-tka z Leszna na Głogów biegnie przez samo centrum miasta. Szansą na przyspieszenie budowy i pozyskanie rządowego  poparcia ma być podpisana niedawno umowa na sprzedaż gruntów w mieści szwedzkiej Ikei, która w ciągu kilku lat wybuduje duży zakład meblarski.

      W 2013 roku sytuacja trochę, troszeczkę się zmienia i dziś chcemy lobbować za obwodnicą, która będzie częścią korytarza drogowego na krajowej 12,  by Szwedzi w końcu postawili fabrykę - To także ważny argument dla szwedzkiego inwestora, który kupił teren w naszej strefie przemysłowej - dodaje. Tym inwestorem jest firma Swedwood, wykonująca meble dla Ikei. Kilka lat temu kupiła we Wschowie 65 ha, na których planuje postawienie dużej fabryki mebli.

       Nie wiem jaka jest polityka zakupowa koncernów skandynawskich, ale w wspomnianym już 2009 roku mogliśmy na lokalnych portalach przeczytać taki komunikat - Szwedzi sprawdzali wszystko, od uzbrojenia działek, dróg dojazdowych po szybkość ewentualnej interwencji straży pożarnej. Piszę o tym, aby uprzedzić ewentualne tłumaczenia lokalnych polityków o oddalającej się perspektywie nowych miejsc pracy,  majaczeniem w stylu - drogi im nie wybudowali, więc się rozmyślili.

       Kryzys też nie może być wiarygodnym tłumaczeniem, albowiem po skonsumowaniu umowy z miastem czytaliśmy - Fabryka może być gotowa wcześniej niż do 2014 roku. - To termin ostateczny, ale nie będziemy pewnie tak długo czekać. Dzisiaj nie składamy deklaracji, bo to trudny czas kryzysu - wyjaśnia W. Waligóra.  Kryzys, w historii szwedzkiej inwestycji we Wschowie, jest więc stanem permanentnym. 

       Naprawdę mam mieszane uczucia, szczególnie w kontekście planowanej drugiej strefy inwestycyjnej, gdy słyszę głosy, że może umowę ze Swedwoodem trzeba renegocjować, przedłużyć termin inwestycji, itp.

       Miałem wrażenie, że umowę na sprzedaż ziemi w Strefie Inwestycyjnej nr I podpisywały dwa poważne podmioty. Gmina ze swojej strony dopełniła wszystkich warunków umowy i zasdne  jest to, że oczekuje tego samego od drugiej strony. Proszę pomyśleć jak będziemy wyglądali przed innymi inwestorami jeśli okaże się, że w negocjacjach biznesowych, w respektowaniu  umów jesteśmy po prostu miękcy.

       To nie my mamy szukać powodów dla inwestora, by wywiązał się ze swoich zobowiązań. To inwestor musi się sporo nagłowić, aby ewentualnie nie wywiązać się z warunków umowy. Umowy zawartej w jasnym, określonym stanie geograficzno-godspodarczym. Oczywiście dobry PR jest w cenie i każde ułatwienie, jakim niewątpliwie jest dobra sieć dróg, trzeba sprzedawać na zewnątrz  Tylko jak na razie to sprzedajemy marzenia.

       Marzenia nie zawszę się spełniają lecz dają szansę by zaszaleć. Spróbujmy więc tak: - Jak poinformował nas wiceburmistrz Wschowy, gmina rozpoczęła kopanie tunelu do Chin. Ten lider azjatyckiej gospodarki to główny odbiorca towarów szwedzkiego koncernu Ikea.  To  ważny argument dla szwedzkiego inwestora, który kupił teren w naszej strefie przemysłowej - mówi vice. Nie muszę państwu tłumaczyć jak wygodny i tani będzie transport produktów przez nasz tunel bezpośrednio do Chin. 

Komentarze   

 
#1 ziuta 2013-04-07 15:53
:-)
A jak już będziemy mieli w planie kopanie tunelu, to proponuję to zgłosić do konkursu Top Inwestycje Komunalne (Portal Samorządowy). Mamy zapewnioną wygraną :-)
 

Ostatnie komentarze

 • Rafaello diTravelfan
  Hej ! Jestem świeżo po lekturze Twojej barwnej relacji z imprezy Kolory pustynnych ...

  Czytaj więcej...

   
 • www.
  Nie do końca ze wszystkim się zgodzę, ale w gruncie rzeczy dobrze napisane i będę ...

  Czytaj więcej...

   
 • Krystyna
  Brawo Janeczko - są miejsca,gdzie rządzi przyroda, a nie pseudoturyści jakiejkolwiek ...

  Czytaj więcej...

   
 • anastazja
  świetnie autor opisuje swoje wojaże w lutym i ja lecę do Indii i trochę się ...

  Czytaj więcej...

   
 • http://www.
  Bardzo dobrze powiedziane, w wielu kwestiach się zgadzam.

  Czytaj więcej...

Gościmy

Odwiedza nas 46 gości oraz 0 użytkowników.