Polemiki

Polemiki

Bądź odważny, zostań samorządowcem

Ledwie w lokalnych mediach pojawiły się pierwsze informacje o osobach, które chciałyby w nadchodzących wyborach samorządowych powalczyć o stanowisko burmistrza we Wschowie, ruszyła ogromna fala krytyki, uwag, docinków, przybierająca czasami wręcz charakter jadowitej nienawiści. Poza nielicznymi wyjątkami, komentujący skrzętnie chronią swoje personalia. Niewiele z tych anonimowych komentarzy można również nazwać konstruktywnymi, często ograniczają się po prostu do hejtowania i bluzgu.

 

Domyślam się, że gdyby nie interwencja moderatorów, stosunek merytorycznych głosów do tych złośliwych, nie wnoszących nic, poza złymi emocjami, byłyby żałośnie mały. To normalne w internecie? Pewnie, jako użytkownicy sieci przywykliśmy do tego, co nie oznacza jeszcze, żeby akceptować to jako obowiązujący standard. Istnieje grupa osób, która świetnie się bawi obrażając wszystkich i wszystko, więc pewnie i my dorobiliśmy się lokalnych, wschowskich trolli – ale w omawianym przypadku to margines. Większość komentarzy – w zależności od poglądów piszącego – jest „za” lub „przeciw” osobie, ugrupowaniu. I, znowu, to nic nienaturalnego, że wyrażamy swoje sympatie i poglądy, bronimy ich, a przeciwników krytykujemy. Problemem jest w jaki sposób przedstawiamy własne argumenty i czy w ogóle takie argumenty posiadamy.

Wiele z komentarzy, które pojawiły się pod informacjami o możliwych kandydatach na burmistrza we Wschowie, to po prostu insynuacje i doszukiwanie się niskich pobudek, jakimi podobno kandydaci się kierują. Chcą władzy, łatwych pieniędzy, posad do rozdania, zemsty, itd. Dodatkowo są nieudacznikami, na niczym się nie znają, niczego się dotychczas nie nauczyli i się nie nauczą. I w tym miejscu, po totalnej krytyce, często znajduje się fragment z życzeniami, kto powinien zostać burmistrzem, kto by się nadawał na takie stanowisko – kogo miasto potrzebuje. Tyle, że nikt, kto ma odrobinę zdrowego rozsądku a nie posiada przy tym naprawdę ogromnej odporności psychicznej na ciągłą krytykę i pomówienia, nie wystawi się na ryzyko takiej nagonki. Dlatego nie bądźmy zdziwieni, że nasi sąsiedzi i znajomi, którzy świetnie zarządzają własnymi biznesami, doskonale radzą sobie jako członkowie stowarzyszeń, kierują zespołami ludzi, mają wiedzę i energię, gwarantujące, że byliby dobrymi samorządowcami, nie chcą startować do wyborów nawet na radnego, o takim burmistrzu już nawet nie wspominając.

Chcemy, co oczywiste, mieć dobrych, mądrych radnych, a jeszcze lepszego i mądrzejszego burmistrza. Szanujmy więc ludzi, którzy odważą się próbować nas reprezentować. Nie odstraszajmy od społecznej pracy na rzecz gminy (tak, pomimo diety, funkcja radnego to funkcja społeczna) jednostki wartościowe, społeczników pełnych zapału. Nie równajmy wszystkich w dół, sugerując niskie pobudki i brak kompetencji. Rozliczajmy – ale z rzeczywistych a nie wydumanych przewin. Kandydatów na burmistrza oceńmy szczególnie surowo ale obiektywnie. Nie doszukując się tego, co owi kandydaci mogą zyskać, kiedy zostaną wybrani na stanowisko, ale szukajmy tego, co mieszkańcy mogą zyskać od tego właśnie kandydata, na właśnie tym stanowisku.

I, na koniec. Gratuluję odwagi pani Danucie Patalas, która potrafiła po przegranym konkursie na dyrektora szkoły, mierzyć wyżej i konsekwentnie pokazywać mieszkańcom Wschowy, że trzeba umieć walczyć. Taka postawa gwarantuje, że będzie mocną kandydatką, która wie czego chce i potrafi innych do swoich racji przekonać. Gratuluję też odwagi kandydatowi na burmistrza z kręgów wschowskiej lewicy – kimkolwiek się on nie okaże. Wynik poprzednich wyborów oraz kilkuletnia, radykalna walka blogera Frakcji Wyrzutowej postawiły temu kandydatowi wysoką poprzeczkę i tym bardziej będzie on na cenzurowanym – bez komentarza nie pozostanie żadne potknięcie i próba stonowania wizerunku. Wreszcie, podziwiam za odwagę obecnego burmistrza Krzysztofa Grabkę, który kolejny raz chce powalczyć o to samo stanowisko, a tym samym zmierzyć się z własnym wizerunkiem. Każdy kolejny rok to – co naturalne w człowieku - większe zmęczenie i rozczarowanie, a wyborcy przecież balansują między przyzwyczajeniem a instynktownym szukaniem zmian i nowości.

 

 

 

Komentarze   

 
#7 Zenon 2014-03-05 09:18
Chyba bym wolał aby komentarze typu "ELA" nie były publikowane na bezkresu - niech chociaż to miejsce będzie wolne od trolowania.
Jestem za ograniczeniem wolności wypowiedzi niedojrzałych osobników.
 
 
#6 Marek Kraśny 2014-03-05 01:18
Szanowna Pani Elu (kimkolwiek pani jest),
1. Powtarza Pani zasłyszane brednie - nie wyprowadzono mnie w kajdankach - a jeżeli jest to metafora to raczej kiepska.
2. Zostałem prawomocnie uniewinniony, co oznacza, że akt oskarżenia się nie obronił, - choć pewnie pani nie wie czego dotyczył
3. Widać nie posiada Pani żadnych argumentów na postawioną przez siebie tezę.
4. Póki co nie zamierzam ubiegać się o żadną samorządową funkcję, dlatego, że w mojej ocenie wschowskie samorządy z każdą kadencją są coraz gorsze. Działają bez wizji, nie nadążają za zmianami, nie są w stanie zaakceptować propozycji zgłaszanych przez polityczną konkurencję, unikają debat na najważniejsze dla gminy i powiatu tematy oraz stały się miejscem trwania ludzi, którym zależy wyłącznie na "stołkach". Wróciliśmy do czasów jedynie słusznych.
 
 
#5 Ela 2014-03-04 21:00
No tak-wyprowadzen ie w kajdankach to pryszcz.
 
 
#4 Юрка 2014-03-04 14:05
:o Do Małgorzata i Ela.Konkrety!Ko nkrety! Nie ogródkami i ogólnikami.Nóżk i na stół.Zatkało?To niech odetka, miłe Panie.Co ?Mówić ludzkim językiem tak trudno? :eek:
 
 
#3 Małgorzata 2014-03-03 21:20
No nie wierzę w to co czytam. Zdaje się jednak, że na tak szlachetne traktowanie ze strony redakcji, nie wszyscy sobie zasłużyli:)
 
 
#2 Ela 2014-03-03 17:13
Niestety pan Kraśny nie popisał się jako samorządowiec.
Trzeba burmistrza "gospodarza", a nie nauczyciela, prawnika czy innego gadacza-teorety ka.
 
 
#1 Юрка 2014-03-03 15:03
:o Przeczytałem artykuł Pani Aliny Strawczynskiej i na Bezkresu i na Frakcji .Bądź odważny, zostań samorządowcem. ;-) Zastanowił mnie sam tytuł.Czy istotnie trzeba być odważnym?A może tytuł "Znasz pracę samorządową masz szansę wykazać się" byłby lepszy?Zaintere sowani wiedzą,że obecny burmistrz wywodzi się ze środowiska nauczycieli.Pan i Patalas Też.Podchodzę z całym szacunkiem do tego zawodu.Sam parałem się nim. :P Kilka lat dorabiałem jako nauczyciel zawodu i wiem,że to nie lekki kawał chleba.Ale ma specyficzne cechy.Specyficz ne nie znaczy złe.Nauczyciela zawsze cechuje jego dominacja nad uczniami i możliwość oceny uczniów( nie zawsze trafna) :eek: .I to jest w tym zawodzie naturalne i akceptowalne.Co się stanie gdy człowiek z wymienionymi cechami zabierze się za pracę gdzie nie ma już tej dominanty, a wszystkich trzeba traktować po partnersku bez możliwości ferowania ocen zobaczyliśmy na przykładzie obecnych władz.Te cechy po prostu do pracy samorządowca nie pasują.To tak jakby nie umiejącego pływać wrzucić na głębię.Może da rady ,a może nie.Tu nie można eksperymentować ."No to spróbuję może się uda." To odczuje całe społeczenstwo . To nie myszki doświadczalne .Nie mnie oceniać pracę obecnych władz.Opinie są różne.Odrzucają c oceny skrajne bilans jednak nie jest imponujący.Ile w tym odegrały niezależne warunki zewnętrzne ,a ile braki kompetencyjne? Trudno odpowiedzieć.Ni e chce rozwijać tematu ale trzysta miejsc pracy to trzysta utrzymanych rodzin, to wpływy z podatków,to zadowolone społeczenstwo, to sukces. Jak nazwać nie podołanie temu wyzwaniu?Autork a chwali moderatorów za wyciszanie "górnego C".Wydaje się,że niesłusznie.Czy tałem posty na Elce,ZW i innych. W dalszym ciągu ZW jako tuba ratusza zagłaskiwała go.Wszystko cacy.Elka pluła jadem jak należy-wszyscy we Wschowie skoczą sobie do gardeł i poprzegryzają żyły.A te treści są nadal widoczne i niezmoderowane. Gratulacje za odwagę na koncu artykułu wyglądają jak solidarność zawodowa.Chyba nie są na miejscu. ^_^ :P Jest kandydat solidny tylko aby zechciał kandydować.Bo odziedziczyć tą schedę z dobrodziejstwem inwentarza nie jest proste. Długoletni samorządowiec.B yły NADBURMISTRZ Pan Marek Kraśny.Przerast a o kilka pięter wiedzą samorządowa i zdolnościami kierowania zespołami ludzkimi obecnych włodarzy. Byłoby to dla Niego zadośćuczynieni em. :lol: Skrzywdzono go wrednie.Na rehabilitacje czekał osiem lat.Kto go skrzywdził????N ikt z "przyjaciół" w krytycznych dla niego chwilach nie podał mu ręki.Niewielu wierzyło w Jego uczciwość.A lapidarne stwierdzenia Pana Grabki,że się cieszy z tego między bajki :-* włożyć.Wybieraj my mądrze.Dla nas wszystkich.Wsch owa zasługuje na dobrych włodarzy.Na dobrego gospodarza.Jeśl i Frakcja W. wyłoni lepszego to gratuluję.Wielu wyborców woli lewy prosty od prawego byle jakiego tumiwisizmu :P
 

Ostatnie komentarze

 • Rafaello diTravelfan
  Hej ! Jestem świeżo po lekturze Twojej barwnej relacji z imprezy Kolory pustynnych ...

  Czytaj więcej...

   
 • www.
  Nie do końca ze wszystkim się zgodzę, ale w gruncie rzeczy dobrze napisane i będę ...

  Czytaj więcej...

   
 • Krystyna
  Brawo Janeczko - są miejsca,gdzie rządzi przyroda, a nie pseudoturyści jakiejkolwiek ...

  Czytaj więcej...

   
 • anastazja
  świetnie autor opisuje swoje wojaże w lutym i ja lecę do Indii i trochę się ...

  Czytaj więcej...

   
 • http://www.
  Bardzo dobrze powiedziane, w wielu kwestiach się zgadzam.

  Czytaj więcej...

Gościmy

Odwiedza nas 22 gości oraz 0 użytkowników.