Niedługo zacznie się najdłuższy weekend nowoczesnej Europy – ponieważ 1 i 3 maja wypadają w tym roku odpowiednio we wtorek i czwartek wielu Polaków będzie świętowało przez cały tydzień. Czekają nas majówki, wycieczki rowerowe, grille, wypady w góry i nad morze. Jednak święta majowe to nie sam odpoczynek, to także pewne zobowiązania, które - jako obywatele, patrioci - powinniśmy wypełnić albo chociaż uszanować tych, którzy starają się okazać swoje przywiązanie do ojczystej flagi. Tym bardziej, że od 2004r. właśnie 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
Jako naród nie jesteśmy zbyt skorzy do eksponowania symboli narodowych. Jedną z przyczyn tej niechęci jest fakt stosowania przymusu w czasach PRL-u. Był to nie tylko przymus wywieszania flagi narodowej wtedy, kiedy władza zdecydowała, ale i przymus wywieszania jej w sąsiedztwie innych flag - zwykle czerwonych, niby odnoszących się do szeroko rozumianej klasy robotniczej, ale przez Polaków odbieranej jak flaga Związku Radzieckiego. W ostatnich latach stosunek Polaków do wywieszania flag w święta narodowe stopniowo ulega zmianie i coraz więcej osób decyduje się flagę wywiesić.
Niektórym jednak wydaje się, że ten jest lepszym patriotą, kto dłużej utrzyma flagę na maszcie. Przesada może być tu ryzykowna, bo znika wtedy poczucie święta, wyjątkowości chwili, co więcej, jeśli flaga jest brudna, jej właściciel naraża się na duże kłopoty.
Wywieszać flagę na święta majowe czy nie wywieszać? Na dzień, dwa, tydzień, miesiąc? A może niech wisi przez okrągły rok? Zapraszamy do udziału w kolejnej sondzie.
Odwiedza nas 23 gości oraz 0 użytkowników.
Czytaj więcej...