Sonda

Sonda

Sonda z flagą na maszcie

       Niedługo zacznie się najdłuższy weekend nowoczesnej Europy – ponieważ 1 i 3 maja wypadają w tym roku odpowiednio we wtorek i czwartek wielu Polaków będzie świętowało przez cały tydzień. Czekają nas majówki, wycieczki rowerowe, grille, wypady w góry i nad morze. Jednak święta majowe to nie sam odpoczynek, to także pewne zobowiązania, które - jako obywatele, patrioci - powinniśmy wypełnić albo chociaż uszanować tych, którzy starają się okazać swoje przywiązanie do ojczystej flagi. Tym bardziej, że od 2004r. właśnie 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

       Jako naród nie jesteśmy zbyt skorzy do eksponowania symboli narodowych. Jedną z przyczyn tej niechęci jest fakt stosowania przymusu w czasach PRL-u. Był to nie tylko przymus wywieszania flagi narodowej wtedy, kiedy władza zdecydowała, ale i przymus wywieszania jej w sąsiedztwie innych flag - zwykle  czerwonych, niby odnoszących się do szeroko rozumianej klasy robotniczej,  ale przez Polaków odbieranej jak flaga Związku Radzieckiego. W ostatnich latach stosunek Polaków do wywieszania flag w święta narodowe stopniowo ulega zmianie i coraz więcej osób decyduje się flagę wywiesić.

      Niektórym jednak wydaje się, że ten jest lepszym patriotą, kto dłużej utrzyma flagę na maszcie. Przesada może być tu ryzykowna, bo znika wtedy poczucie święta, wyjątkowości chwili, co więcej, jeśli flaga jest brudna, jej właściciel naraża się  na duże kłopoty.

      Wywieszać flagę na święta majowe czy nie wywieszać? Na dzień, dwa, tydzień, miesiąc? A może niech wisi przez okrągły rok? Zapraszamy do udziału w kolejnej sondzie.

Ostatnie komentarze

 • Rafaello diTravelfan
  Hej ! Jestem świeżo po lekturze Twojej barwnej relacji z imprezy Kolory pustynnych ...

  Czytaj więcej...

   
 • www.
  Nie do końca ze wszystkim się zgodzę, ale w gruncie rzeczy dobrze napisane i będę ...

  Czytaj więcej...

   
 • Krystyna
  Brawo Janeczko - są miejsca,gdzie rządzi przyroda, a nie pseudoturyści jakiejkolwiek ...

  Czytaj więcej...

   
 • anastazja
  świetnie autor opisuje swoje wojaże w lutym i ja lecę do Indii i trochę się ...

  Czytaj więcej...

   
 • http://www.
  Bardzo dobrze powiedziane, w wielu kwestiach się zgadzam.

  Czytaj więcej...

Gościmy

Odwiedza nas 31 gości oraz 0 użytkowników.