Wydarzenia

Wydarzenia

Nowe otwarcie

Ówczesny burmistrz Oirschot Frits Speetjens       Z przyjemnością informuję, że na wschowską scenę ngo – organizacji pozarządowych wchodzi nowe - stare stowarzyszenie. Chodzi o nowe życie dawnego Komitetu Współpracy Wschowy z Oirschot. Komitet powstał w 1992 roku i przez szereg lat stanowił platformę współpracy naszego miasta z gminą holenderską. W tamtym czasie była to współpraca specyficzna, asymetryczna, w której Holendrzy skupiali się na udzielaniu pomocy charytatywnej mieszkańcom Wschowy, więcej dając niż biorąc. Sytuacja ta ulegała stopniowym zmianom aż do chwili, gdy współpraca całkowicie wygasła. Przyczyn tego było kilka, zarówno po stronie holenderskiej jak i polskiej.

        Współpraca faktycznie wygasła po roku 2000, a powołane do jej realizowania stowarzyszenie na pewien czas zamarło. W roku 2006 odbyło się walne zebranie, którego celem było rozwiązanie stowarzyszenia i przekazanie pozostałych na koncie środków na inne stowarzyszenia regionu. Jednak zebrani w sali wschowskiego OPS członkowie wypracowali nowe, odmienne od pierwotnego stanowisko, że należy podjąć starania w kierunku przekształcenia Komitetu Współpracy Wschowy z Oirschot w stowarzyszenie współpracy zagranicznej Wschowy o bardzo szerokiej formule. Argumentem przemawiającym za takim rozwiązaniem była chęć wykorzystania dorobku przeszłości, kilkuletniej historii dobrych kontaktów, w wyniku których wielu wschowian odwiedziło gminę holenderską, a spora ilość mieszkańców Oirschot zobaczyła nasze miasto. Są nawet tego trwałe ślady takie jak chociażby Plac Braci Kolly między blokami na Osiedlu Jagiellonów, gdzie zainstalowano urządzenia do zabawy i rekreacji.

Wschowa. Plac im. Braci Kolly       Jednak partnerstwo Wschowy z Oirschot nie wytrzymało próby czasu, nie żyje już jego kilku liderów jak Marek Kozaczek i Ewa Fabiszak po naszej stronie i Cor Baks po stronie holenderskiej. Zmarł też młodo Rafał Aplas, który w swojej pracy dyplomowej ciekawie opisał współpracę zagraniczną Wschowy.

      Jesteśmy więc dziś w innym miejscu i czas na nowe wyzwania. Czując na sobie odpowiedzialność za decyzję członków ówczesnego Komitetu z 2006 roku, jako jego ostatni prezes kilkakrotnie podejmowałem działania w celu zarejestrowania nowego statutu. Udało się to w tym roku, sąd rejestrowy uwzględnił proponowane przez nas zmiany i oto mamy do dyspozycji prawie nowy podmiot: Stowarzyszenie Wschowa w Europie. Czynione są już przygotowania do walnego zebrania, które odbędzie się 26 czerwca br. Będzie to zebranie sprawozdawczo-wyborcze, ale z pewnością w dyskusji pojawią się kwestie programowe, bo przecież trzeba wypracować nowe sposoby działania. Analiza celów działania wskazuje, że będzie ono przejmować na mocy umów zadania samorządu w zakresie współpracy zagranicznej, a także monitorować wszelkie przejawy współpracy zagranicznej regionu (gmina, powiat itd.); samorządów, instytucji, szkół, podmiotów gospodarczych czy osób prywatnych. Już wstępny ogląd tego wskazuje, że przejawów faktycznej współpracy jest już wiele. Trzeba je tylko zinwentaryzować. Nowym, oryginalnym celem będzie pomoc osobom i podmiotom zagranicznym, które trafią do nas z różnych powodów; w poszukiwaniu partnera gospodarczego, z potrzeb edukacyjnych czy turystycznie. Chcemy sprawić, aby goście z zagranicy nie czuli się na Ziemi Wschowskiej obco. Czas pokaże na ile będzie to możliwe.

       Kontakt do Stowarzyszenia: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wizyta wschowian w Oirschot w 1998 roku Wizyta wschowian w Oirschot w 1998 roku

Wizyta wschowian w Oirschot w 1998 roku

 

 

Ostatnie komentarze

 • Rafaello diTravelfan
  Hej ! Jestem świeżo po lekturze Twojej barwnej relacji z imprezy Kolory pustynnych ...

  Czytaj więcej...

   
 • www.
  Nie do końca ze wszystkim się zgodzę, ale w gruncie rzeczy dobrze napisane i będę ...

  Czytaj więcej...

   
 • Krystyna
  Brawo Janeczko - są miejsca,gdzie rządzi przyroda, a nie pseudoturyści jakiejkolwiek ...

  Czytaj więcej...

   
 • anastazja
  świetnie autor opisuje swoje wojaże w lutym i ja lecę do Indii i trochę się ...

  Czytaj więcej...

   
 • http://www.
  Bardzo dobrze powiedziane, w wielu kwestiach się zgadzam.

  Czytaj więcej...

Gościmy

Odwiedza nas 39 gości oraz 0 użytkowników.